Možno vám z ničoho nič príde e-mail informujúci o veľkej výhre, alebo investičnej príležitosti, ktorá sa vidí raz za sto rokov. Častokrát sa však vydávajú aj za falošných predajcov. Ponúkajú tovar za lákavú cenu, no má to jeden háčik...

Použité príklady sú jedny z najokatejších, no pomôžu nám pochopiť, o čo hackerovi ide. Podvodník sa častokrát pokúša vo vás vyvolať emócie, či už strach alebo naopak úžas z atraktívnej ponuky. Vtedy prestávame uvažovať racionálne a hacker nás úspešne presviedča, že musíme konať hneď, inak budú problémy, alebo ponuka prestane platiť. Podvodu pomôže aj fakt, že sa hacker častokrát predstaví ako pracovník banky, polície, alebo inej inštitúcie.

Ak vám príde nevyžiadaná správa, určite na ňu nereagujte, aspoň nie bezhlavo a okamžite. Ak sa niekto predstaví ako banka, zavolajte na informácie.
No pozor by sme si mali dať aj na čísla, ktoré vyzerajú normálne. Dôvodom je, že útočník dokáže pomocou spoofingu predstierať, že volá z iného čísla, ako vidíte na obrazovke telefónu. Hackeri získavajú telefónne čísla vo veľkom obchodovaním na čiernom trhu. Podvodníci každým dňom prichádzajú s uveriteľnejšími a uveriteľnejšími scenármi a v nových prípadoch dokážu vytvoriť presvedčivú kópiu hlasu vášho známeho. Stačí však málo a aj presvedčivý scenár sa začne rozpadať.

https://vosveteit.zoznam.sk/ako-zistit-ze-ste-sa-stali-cielom-online-podvodnika-tieto-varovne-signaly-neprehliadajte/